Polisa zdrowotna – dlaczego warto ją mieć?

Niestabilność i wciąż wzrastająca nieskuteczność funkcjonowania publicznej służby zdrowia powoduje, że coraz więcej osób rozważa zakup prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Czym jest i jakie zalety posiada indywidualna polisa zdrowotna?

Co oferuje nam ZUS?

Jednym z elementów polityki socjalnej państwa jest zapewnienie społeczeństwu stałego dostępu do usług medycznych. Zdrowie, jak powszechnie wiadomo, ma ogromny wpływ na życie ludzkie. ZUS jest instytucją pełniącą rolę ubezpieczyciela w polskim systemie ubezpieczeń zdrowotnych. Ubezpieczenie zdrowotne w ZUS-ie ma charakter obowiązkowy, a bezpośrednimi płatnikami składek są:

  • pracodawcy, gdy ubezpieczonym jest pracownik,
  • szkoła, gdy ubezpieczeniu podlega uczeń,
  • urząd pracy, gdy ochroną ubezpieczeniową ma być objęty bezrobotny.

Zaletą publicznego ubezpieczenia zdrowotnego jest niewątpliwie brak konieczności samodzielnego opłacania składki w większości przypadków. Ponadto lekarze zatrudnieni w państwowych placówkach zdrowotnych muszą posiadać odpowiednio wysokie wykształcenie oraz zdobywać dodatkowe kwalifikacje, co ma przełożenie na jakość świadczonych usług.

Wady publicznej opieki zdrowotnej

Opłacona składka do ZUS-u ma zagwarantować ubezpieczonemu możliwość bezpłatnego korzystania z publicznej opieki zdrowotnej realizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Obecnie publiczna służba zdrowia posiada jednak wiele wad, do których należą m.in.:

  • deficyt w kadrze pracowniczej, co dotyczy głównie lekarzy,
  • długi czas oczekiwania na wizyty lekarskie,
  • długi czas oczekiwania na przyjęcie do szpitali i lecznic,
  • utrudniony dostęp do niektórych badań,
  • niski standard placówek medycznych.

W ramach ubezpieczenia zdrowotnego z ZUS-u możemy liczyć na dostęp do służby zdrowia, ale nie na świadczenie finansowe pozwalające pokryć dodatkowe koszty związane z chorobą. Jest to szczególnie niekorzystne, gdy przechodzimy długotrwałą i poważną niedyspozycję zdrowotną, uniemożliwiającą wykonywanie pracy zarobkowej.

Koszty choroby

Każda choroba wiąże się z różnymi rodzajami kosztów, których wysokość jest uzależniona m.in. od czasu jej trwania i wielkości szkód, które wyrządza w organizmie. Do kosztów materialnych, jakie ponosi się w chorobie, należą m.in.:

  • koszty bezpośrednie medyczne, czyli koszty zakupu leków i leczenia,
  • koszty bezpośrednie niemedyczne, obejmujące koszty transportu oraz opieki osób trzecich.

Publiczne ubezpieczenie zdrowotne nie gwarantuje nam wyłącznie dostępu do przychodni czy szpitala, ale nie pokryje kosztów zakupu leków czy kosztów transportu chorego. Warto wspomnieć, że np. pobyt w szpitalu państwowym wiąże się zazwyczaj z koniecznością zakupu własnej odzieży, artykułów higienicznych, kosmetyków oraz jedzenia, celem zapewnienia sobie godnych warunków hospitalizacji. Ponadto posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS-ie nie uprawnia nas do żadnych świadczeń pieniężnych. Mając na uwadze dużą liczbę wydatków związanych w chorobą, warte uwagi zdaje się ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, realizowane przez prywatnego ubezpieczyciela.

Indywidualna polisa zdrowotna – dlaczego powinno się ją posiadać?

Ubezpieczenie zdrowotne indywidualne jest świetnym zabezpieczeniem przed negatywnymi następstwami chorób w naszym życiu. Firmy ubezpieczeniowe oferują nam produkty chroniące nas w przypadku poważnej choroby, pobytu w szpitalu czy operacji. Dysponując ubezpieczeniem zdrowotnym indywidualnym, mamy nieograniczony dostęp do wybranych placówek prywatnej służby zdrowia, unikając tym samym długich kolejek i niepotrzebnego stresu. Co więcej, wiele prywatnych ubezpieczycieli oferuje swoim klientom dodatkowe umowy w bardzo korzystnych cenach, pozwalające na rozszerzenie ochrony np. o ubezpieczenie od nieszczęśliwego wypadku czy ubezpieczenie na życie. Posiadając ubezpieczenie zdrowotne indywidualne, możemy liczyć na świadczenie finansowe, które wesprze nie tylko nas, ale i naszą rodzinę. Chcąc zapewnić sobie i naszym bliskim poczucie bezpieczeństwa, warto zakupić polisę zdrowotną w dobrej firmie ubezpieczeniowej, gwarantując sobie solidną pomoc w trudnych momentach życia.

Poprzedni artykułNowoczesne polskie technologie chronią seniorów w czasie pandemii
Następny artykułPolska pomoc techniczna PrestaShop

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj