Numer NIP, co to takiego?

Prowadzenie własnej firmy wiąże się ze spełnianiem wielu wymogów prawnych. Skuteczny przedsiębiorca powinien świetnie znać się na finansach, ale także na przepisach prawa i innych warunkach stawianych przez państwo.

NIP

NIP, czyli Numer Identyfikacji Podatkowej, jest dziesięciocyfrowym kodem, przypisywanym do każdego polskiego podatnika. Każdy przedsiębiorca posiada jeden, niezmienny numer, także po zakończeniu działalności.

Każda cyfra ma swoje znaczenie. Pierwsze trzy są kodem urzędu skarbowego, który nadał NIP. Ostatnia cyfra to cyfra kontrolna, sprawdzająca poprawność wprowadzonych wcześniej danych.

Warunki przyznawania numeru NIP oraz inne wytyczne określa ustawa o NIP. Przepisy wymagają używania tego numeru na zeznaniach podatkowych. Każdy podatnik jest zobowiązany podać NIP następującym instytucjom: bankom, organom administracji samorządowej, kontrolerom skarbowym, przedstawicielom Najwyższej Izby Kontroli.

NIP – jak uzyskać

W przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą sytuacja jest klarowna. Każdy z nich otrzyma taki numer już podczas rejestracji firmy, np. w urzędzie miasta. Musi tylko złożyć wniosek CEIDG-1, w którym podaje swoje dane, sposób opodatkowania, miejsce prowadzenia działalności i inne informacje.

Osoby fizyczne, które już posiadają NIP a są dopiero na etapie zakładania firmy, nie mogą ubiegać się o kolejny numer NIP. Jak wspomniano, NIP jest numerem, który nadaje się tylko raz dla jednego podatnika.

Ogólnie, za nadanie NIP odpowiada naczelnik urzędu skarbowego, właściwego dla miejsca prowadzenia przedsiębiorstwa. Osoba wnioskująca nie ponosi żadnej opłaty z tego tytułu a czas oczekiwania na nadanie numeru wynosi maksymalnie dwa tygodnie.

Poprzedni artykułJak napisać wypowiedzenie umowy telekomunikacyjnej?
Następny artykułJak wyszukać firmę po NIP-ie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj