Kwota netto a brutto, czym się różni?

Terminy brutto i netto są często używane, zarówno w języku potocznym, jak i w różnego rodzaju instytucjach (w pracy, w banku, w telewizji) słyszymy o kwotach brutto i netto. Spotykamy się z nimi również na półkach sklepowych, na paragonie fiskalnym czy płacąc rachunki przelewem. Częściej jednak mamy do czynienia na co dzień z kwotami netto.

Brutto i netto – różnice

Zarówno termin brutto, jak i netto odnosi się do wartości towaru albo usługi. Różne są jednak w wysokości tych wartości. Najkrócej mówiąc, kwota brutto to wartość np. towaru wraz ze wszystkimi obciążeniami (podatkiem), podczas gdy kwota netto jest wartością po odliczeniu obciążeń (podatku). Jako przykład może posłużyć pensja, która podawana jest w dwóch wartościach – brutto np. 3200 i netto – kilkaset złotych mniej. Oznacza to, że pensja brutto to wartość, od której nie został odliczony podatek od osób fizycznych i składki na ubezpieczenie społeczne. Często w języku potocznych słyszymy, że ktoś zarabia „na rękę” np. 2900 zł. Jest to oczywiście wartość netto – po odliczeniu podatku i odprowadzenie składek na ubezpieczenie społeczne. To suma, którą pracownik dostaje do ręki lub na konto (do jego dyspozycji).

Masa brutto i netto

Terminów brutto i netto używa się również w odniesieniu do masy jakiegoś towaru. Każdy produkt o masie brutto, to jego całkowita masa wraz z opakowaniem (np. masa ogórków konserwowych wynosi 350 g – waga zawartości słoika wraz ze słoikiem). Natomiast waga netto produktu (bez opakowania) wynosi np. w przypadku ogórków konserwowych – 270 gr. Różnicę pomiędzy masą brutto a netto podaje się również w jednostce, jaką jest tara (np. przyczepa z towarem waży 4 tony, a po odliczeniu tary (masy przyczepy) waga (netto) towaru wynosi 3 tony.

Poprzedni artykułKredyt gotówkowy a wymagane dokumenty
Następny artykułJak oszczędzać na rachunkach?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj