Kredyt hipoteczny, na co warto zwrócić uwagę?

Marzenia o własnym domu lub mieszkaniu chodzą po głowie wielu osobom. Skoro takie marzenia mamy, to warto zastanowić się nad tym, czy nie można ich zrealizować. Wiele osób nawet nie zdaje sobie do końca sprawy, że tak naprawdę mogliby stać się właścicielami własnych nieruchomości w różnych miastach, ponieważ boją się oni sprawdzić swoją zdolność kredytową. Co prawda kredyt hipoteczny nie należy do niskich, jednak jest to pierwszy krok do spełnienia swoich marzeń.

Kredyt hipoteczny i najważniejsze informacje

Nie łatwo jest otrzymać kredyt hipoteczny. Jednak nie zapominajmy, że jest to najtańsza opcja prowadząca nas do posiadania własnego mieszkania lub domu. Zanim jednak postaramy się o takie pieniądze musimy się zorientować o wkład własny, jaki będzie wymagany przy zaciąganiu takiego kredytu. Z reguły banki wymagają 20% wkładu własnego wartości mieszkania. Czasem są one skłonne zejść do 10% wartości wkładu własnego. Wymaga to jednak wykupienia dodatkowego ubezpieczenia kredytu, co również związane jest z większymi kosztami.

Kredytobiorca musi się również dowiedzieć się, jaką ma zdolność oraz wiarygodność kredytową. W tym pomoże mu odpowiedni doradca finansowy, który będzie w stanie przeanalizować całą sytuację finansową biorąc pod uwagę chociażby stan cywilny, ilość dzieci, jak również umowę o pracę obojga małżonków/partnerów. Dodatkowo warto również się zorientować (jeżeli zdolność kredytowa będzie pozytywna) czy korzystniejsze będzie spłacanie rat równych, czy też malejących. Na czym polega różnica pomiędzy nimi? Chociażby na kosztach prowizyjnych, jakie będzie należało ponieść w związku z kredytem.

Poprzedni artykułKonto oszczędnościowe, co to takiego?
Następny artykułJak napisać wypowiedzenie umowy o pracę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj