Konto oszczędnościowe, co to takiego?

Konto w banku posiada niemal każdy dorosły człowiek. Korzystamy z niego podczas zakupów online, na nim ląduje nasza wypłata i przede wszystkim daje bezpieczeństwo i wygodę. Jest ono oczywiste dla wszystkich, w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, które wciąż jest dla niektórych niemałą zagadką.

Na czym polegają konta oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, na który wpłacamy pieniądze, które podlegają oprocentowaniu, a więc z czasem zostają pomnożone. Największą zaletą tego typu rachunków jest niewątpliwie swoboda w zarządzaniu środkami. Jeżeli otrzymaliśmy dodatkowy zastrzyk gotówki, możemy momentalnie odłożyć interesującą nas kwotę na konto oszczędnościowe i analogicznie – w sytuacji nagłej potrzeby gotówki – możemy pieniądze z konta wypłacić. Banki oferują różne sposoby odkładania pieniędzy (ręczne wykonywanie przelewów lub automatyczne pobieranie określonych kwot przy okazji płatności kartą). Z wad należy wyróżnić występujące opłaty, np. darmowa jest jedynie jedna transakcja z rachunku w miesiącu.

Dla kogo jest tego typu konto?

W przeciwieństwie do lokaty, z konta oszczędnościowego mogą z powodzeniem korzystać osoby o nieregularnych przychodach, które najpierw wpłacą kilka złotych, a z czasem będą wzbogacać rachunek o dodatkowe środki (proces oszczędzania nie zostanie przerwany). Ta sama zaleta jednak może okazać się negatywna dla osób ze skłonnościami do wydawania pieniędzy. Możliwość wypłaty odłożonych kwot może sprawić, iż niejeden klient „przerzuci” środki na główne konto poświęcone na konsumpcję. Pewnym jest natomiast, że jeżeli ktoś chce odkładać część zarobków, wybranie konta oszczędnościowego będzie dobrym pomysłem.

Poprzedni artykułKim jest żyrant w branży pożyczkowej?
Następny artykułKredyt hipoteczny, na co warto zwrócić uwagę?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj