Jak oszczędzać pieniądze?

Podczas rozpisywania miesięcznych wydatków niejednokrotnie nasuwa się myśl, w jakiej sferze poczynić oszczędności. Gdy koszty są duże, a pojawia się chęć wygospodarowania środków na nowy sprzęt RTV lub AGD, remont albo wakacje, warto przeanalizować strukturę opłat, jakie ponosimy.

Analiza domowego budżetu

Chcąc zacząć oszczędzać, należy przyjrzeć się dokładnie kosztom, dlatego też prowadząc budżet domowy trzeba odnotowywać wszystkie wydatki. Regularne opłaty nie pozostawiają dużego pola manewru i ich wysokość ciężko obniżyć, ale warto spróbować. W przypadku wynajmowanego mieszkania można negocjować z właścicielem czynsz. Gdy kończy się umowa z dostawcą telewizji, Internetu lub operatorem sieci komórkowej istnieje szansa uzyskania lepszych warunków – usługodawcy nierzadko są skłonni oferować korzystne ceny, aby klienci przy nich pozostali, a jeśli takiej woli nie przejawiają, dostawcę z łatwością można zmienić. Nowi klienci przeważnie mogą liczyć na ciekawe i zachęcające propozycje. Przyjmując stale leki, istnieje opcja wyboru tańszych odpowiedników, o które opłaca się spytać lekarza.

Analiza potrzeb

Oprócz kosztów stałych co miesiąc należy uwzględniać także zróżnicowane koszty zmienne. To ich dokładna analiza pozwala oszczędzać pieniądze. Często kupujemy pod wpływem chwili. Impulsy kierują nami, skłaniając do nabycia produktów, które nie są niezbędne, wskutek czego są marnowane. Następuje wyrzucanie żywności, nowe ubrania ciągle mają metkę, a urządzenia stoją zakurzone w kącie… Kupując przez Internet, najlepiej zatem podjęcie decyzji odłożyć w czasie, przemyśleć sprawę dwukrotnie i zastanowić się, czy z danego artykułu będziemy korzystać. Gdy natomiast zakupy robimy stacjonarnie, dobrym wyjściem jest sporządzenie listy i udanie się do sklepu z odliczoną kwotą. Zmniejsza się ryzyko nabycia zbyt wielu towarów, dzięki czemu pieniądze na koncie lub w portfelu nie znikają w tak szybkim tempie.

Poprzedni artykułKsiążeczka sanepidowska – jak wyrobić książeczkę w Sanepidzie?
Następny artykułRejestracja firmy krok po kroku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj