EKUZ czy polisa turystyczna – co lepsze na urlop za granicą?

W związku ze zbliżającym się sezonem urlopowym rośnie zainteresowanie Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wielu mieszkańców Wisły planujących urlopy za granicą składa do NFZ wnioski o wydanie tego dokumentu. Może się on przydać w podróży, ale czy jest w stanie zapewnić ubezpieczonemu odpowiednią ochronę?

EKUZ – co to jest i jakim zakresie chroni?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego uprawnia do korzystania z podstawowych świadczeń medycznych oferowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej w krajach zrzeszonych w Unii Europejskiej, a także w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. Zakres pomocy i warunki, na jakich jest ona udzielana, różni się w zależności od danego państwa. Niemniej trzeba liczyć się z poniesieniem całkowitej lub częściowej odpłatności za niektóre usługi czy leki. Właściciele EKUZ muszą też brać poprawkę na to, że karta nie przyda się w prywatnych placówkach służby zdrowia. Nie obejmuje też m.in. akcji ratowniczych, transportu medycznego do Polski i planowanych zabiegów. Przed wyjazdem najlepiej sprawdzić, na jakich zasadach funkcjonuje opieka medyczna w danym kraju – to pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek. Warto oczywiście mieć ze sobą omawiany dokument, ale wynikający z niego zakres ochrony jest mocno ograniczony – dlatego eksperci z PZU namawiają, aby przed podróżą kupić stosowne ubezpieczenie. Wisła oferuje szeroki wybór polis turystycznych, które pod kątem ceny i zawartości można dopasować do konkretnych potrzeb.

Polisa turystyczna – jakie ma zalety?

Największą zaletą dobrej polisy turystycznej jest ubezpieczenie kosztów leczenia na wysoką kwotę, dzięki czemu jej właściciel nie musi dopłacać do rachunków z własnej kieszeni. Nie ma przy tym znaczenia, czy leczy się w publicznych ośrodkach, czy prywatnie. Taka polisa działa wszędzie na świecie. Jej zakres nie obejmuje wyłącznie opieki medycznej, ale uwzględnia szereg innych zdarzeń losowych, które mogą pokrzyżować urlopowe plany. Do polisy warto włączyć m.in. ubezpieczenie bagażu, ubezpieczenie NNW oraz OC w życiu prywatnym. Dobór pozostałych rozszerzeń jest kwestią indywidualną podyktowaną charakterem wyjazdu, niemniej w polisie da się uwzględnić całkiem sporo dodatków – włącznie z ubezpieczeniem domu lub mieszkania na czas pobytu za granicą. Elastyczne warunki umów i wysokie sumy gwarantowane to ogromne atuty solidnych polis. Poza tym nie są drogie – ochronę na jeden dzień można zyskać już za kilka złotych. Polisy turystyczne w Polsce są jednymi z najtańszych w Europie.

Poprzedni artykułUkryte koszty szybkich pożyczek – na co uważać?
Następny artykułJaki głośnik bluetooth wybrać?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj