Rozpisanie budżetu domowego nie jest łatwym zadaniem. Wymaga analizy wpływów oraz wydatków w określonym przedziale czasowym, by móc przewidzieć, jak nasza sytuacja w konkretnym terminie będzie się kształtować. Dobrze zaplanowany budżet domowy pozwoli uniknąć niespodzianek, jakie w przypadku chaotycznego gospodarowania finansami mogłyby się pojawić.
Wpływy oraz wydatki
Budżet domowy przeważnie planuje się na konkretny miesiąc. Wiąże się to z uzyskiwaniem dochodów z pracy, będących głównym źródłem zasilającym konto domowników. Są to regularne wpływy, pozwalające na stabilizację bytu rodziny lub jednostki. Oprócz dochodów z pracy świadczonej na podstawie umowy o pracę należy uwzględnić również zlecenia, czynności wykonywane na podstawie umowy o dzieło lub środki z programów społecznych, alimentów, wynajmu. Składowe te będą się różnić w zależności od realiów życia danego gospodarstwa domowego, ale w każdym przypadku po ich zsumowaniu uzyskana zostania kwota, jaką we wskazanym miesiącu będzie można dysponować. Po przeanalizowaniu przychodów można przejść do strefy wydatków.
Koszty stałe w pierwszej kolejności
W każdym gospodarstwie domowym co miesiąc generowane są koszty stałe i zmienne. Koszty stałe w pierwszej kolejności należy uwzględnić podczas planowania budżetu, ponieważ na ich wielkość nie ma się wpływu i bez względu na sytuację trzeba je opłacić. Zaliczają się do nich czynsz, opłaty za media, abonament komórkowy, bilety komunikacji publicznej czy systematycznie przyjmowane leki. Inną kategorię stanowią koszty zmienne. Są to wydatki na jedzenie, ubiór, podróże, prezenty czy wynikające wskutek nieoczekiwanych zdarzeń. Trzeba zatem wyodrębnić poszczególne kategorie zakupowe i przeznaczyć na nie określone fundusze. Warto również wygospodarować kwotę, którą odłoży się w ramach oszczędności.